Barentsburg

Barentsburg – jest drugim pod względem wielkości osiedlem na Svalbardzie, zamieszkuje go ok. 470 osób, głównie Rosjanie i Ukraińcy. Większość mieszkańców pracowała w kopalni węgla  obecnie zamykanej. Odległość do Longyearbyen, największego osiedla na Svalbardzie to ok. 55 km, jednak nigdy nie wybudowano drogi łączącej te miejscowości, chociaż w ostatnich latach zaczęto planować budowę takowej.

8 dzień rejsu

W godzinach wieczornych dopływamy do Barentsburga, miałam okazję zobaczyć tę osadę zimą podczas wycieczki na skuterach, jednak wtedy wybrałam możliwość zobaczenia lodowców, zamarzniętego morza i wszystkiego innego gdzie nie ma cywilizacji.

Obudzona dobiciem do portu, półprzytomna wygramoliłam się z łodzi. Idziemy zwiedzać. Zwiedzać osadę oraz oczywiście miejsce gdzie można spokojnie usiąść i zamówić lokalny trunek. Trochę poczułam się jak w domu, znana mi architektura budynków dawała to mocno odczuć. Opustoszałe uliczki dawały znać, że jest już późny wieczór a większość mieszkańców wstaje rano do pracy. Cisza, spokój, czasem przebiegnie lis polarny. Pogoda dopisuje, jak na 22:00 jest wyjątkowo słonecznie… Czasu mamy niewiele, a głównym celem jest wypicie lokalnego piwa.

Przywitanie się z pomnikiem Lenina, przespacerowanie głównymi uliczkami, wypicie piwa i powrót… Kilka krótkich godzin nie pozwoliło w pełni nacieszyć się tym miejscem. Musimy ruszać dalej…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *